Dřevěná okna však uhájila své místo na slunci. V historických stavbách a památkově chráněných objektech se původní okna rovněž měnila, ale za okna z tradičního materiálu, tedy opět za dřevěná, většinou špaletová okna, protože jiná památkáři ve fasádě takových domů nepovolí. Vedle toho jsou na trhu dřevěná eurookna, vyráběná novou technologií.
Přírodní materiál má své přednosti
Často zazní argument, že dřevěná okna nemají ty nejlepší izolační vlastnosti. Je to ale mylná informace. Okenní rámy ze dřeva mají naopak vynikající tepelně-izolační vlastnosti, což platí také o zvuku. Často jsou proto v projektech tzv. nízkoenergetických staveb. V běžných stavbách snižují náklady na energie využívané k vytápění až o jednu třetinu.
Materiál použitý k výrobě kvalitních dřevěných oken
Mají-li být dřevěná okna opravdu kvalitní, musí být dřevo na jejich výrobu dostatečně vysušené - odborníci uvádějí, že až na čtrnáct procent. Technologie „eurooken“ má svá specifika: dřevěná okna se vyrábějí ze třívrstvého dřevěného hranolu, mají kování po celém obvodu a původní jednu tabuli skla nahradilo dvojsklo, které je výbornou izolační vrstvou.
Argumenty pro dřevěná okna
Argumentů pro rozhodnutí pořídit si do domu či bytu dřevěná okna je hned několik:
- výborné tepelně izolační vlastnosti
- zvukově izolační vlastnosti
- stálé rozměry a tvar
- dlouholetá životnost při správné údržbě
- nenáročná údržba
- nízká tepelná roztažnost
- vysoká odolnost při požáru
- neuvolňují se z nich toxické látky (např. při požáru)
Cena dřevěných oken
Pořizovací cena dřevěných oken je vyšší než třeba u plastových oken, ale rozhodně se vyplatí.
Na základě poptávky po výrobě dřevěných oken připraví jejich výrobci cenovou kalkulaci s termínem dodání a montáže, respektive výměny starých oken za nová, obvykle včetně zednických prací.